O mně

Narodil jsem se v roce 1975 v jižních Čechách. Vystudoval jsem gymnázium a obchodní akademii. Focení se věnuji od malička. Poprvé mě k němu přitáhl táta. Fotili jsme a dělali fotky v temné komoře na půdě. Sestavování záběru a vytváření fotky samotné byl pro mě napínavý a fascinující proces objevování nové reality, kterou jsem sám aktivně spoluvytvářel a zdokonaloval.  Tato fascinace trvá dodnes.

Od střední školy se začínám focení věnovat více, a po přestěhování do Prahy v roce 2006 se focení stává hlavní náplní veškerého mého volného času. Fotím převážně kluky a muže, ale rád spolupráci navážu prakticky s každým, kdo má zájem o zajímavou fotografii pro sebe, nebo chce svůj portrét darovat někomu blízkému.

Fotografuji nejraději v ateliéru, ale vyrazím i ven do přírody. Hledání vhodných exteriérů je mým dalším koníčkem, který spíše připomíná práci detektiva nebo hledače pokladů.  Příroda – voda, skály, kmeny stromů, tráva, listí, květiny nebo i obyčejná hlína a písek ve spojení s lidským tělem dokážou vytvořit jedinečnou symbiózu.

Fascinuje mě lidské tělo ve své nahotě a dokonalosti. Věnuji se hlavně aktu a portrétní fotografii. Respektuji ale každého a proces „svlékání“ je i procesem bližšího poznávání se s fotografovaným. Slovní spojení „decentní nahota“ nevystihuje přesně můj pohled na focení aktů. Nahota je pro mě spíše výsledek procesu objevování esence daného člověka a jeho vnější i vnitřní krásy. Gesto a póza těla vyjádří mnohdy více o charakteru nežli je možné jinou technikou zobrazování jedince.

Mám potřebu perfekcionismu a proto příprava záběrů, samotné focení a úprava hotových fotografií je pro mě práce, která vyžaduje čas, soustředění a intenzivní spolupráci fotografovaného.  Mám rád dochvilnost, zájem o proces i o výsledek, nadšení i odvahu modelů a jejich dočasnou ztrátu zábran a uvolnění fantazie.

Nerozlišuji mezi svým vlastním projektem a zakázkou. Rád rozvíjím nápady a hledám společná řešení a odpovědi na otázky. Těší mě zájem o mé minulé práce, i když počet kopií fotografií limituji. Nejvíce mě motivuje další nová výzva, nabídka a zájem o spolupráci.

Petr Šesták