Aktuality

TFP SPOLUPRÁCE

16.10.2019
Popis služby TFP (Time-for-prints) a TFCD (Time-for-CD) jsou formy spolupráce, ve které model a fotograf „obětují“ svůj čas bezplatně. Model fotografovi neplatí za fotky, fotograf neplatí modelovi. U každého fotografa jsou pak podmínky jiné (někdo si nechává platit ateliér, někdo vyžaduje placenou vizážistku), TFP tedy nemusí nutně znamenat zcela bezplatné focení ve všech případech.
Smlouva, placení Neprovozuji vlastní ateliér, takže po modelech požaduji symbolický poplatek 1500,- Kč, který je použit na nájemné ateliéru. Modely na TFP spolupráci si vybírám sám podle toho, kak se mi hodí typově do mých aktuálních projektů. Při tomto druhu spolupráce s modely podepisuji Dohodu o použití fotografií, kde se písemně ujasní práva k pořízeným fotografiím, jak ze strany modela, tak ze strany fotografa. Veškerá práva k pořízeným fotografiím jsou vyhrazena.
Samotné focení Před focením preferuji probrat požadavky obou stran na výsledné téma fotek. Je dobré projít i možnostti obou stran, stud, zábrany… Samotné focení probíhá dle domluvy v ateliéru nebo někde venku. Focení trvá cca 2 - 3 hodiny, v závislosti na rozsahu práce. Základní úpravy vizáže u mužských modelů zvládám sám. V případě požadavku využívám služby externího maskéra a vizážisty (placená služba).
Výsledný produkt Všechny fotografie se pořizují do formátu NEF, který není běžnými prohlížeči čitelný. To znamená, že není možné si z focení odnést fotografie na žádném médiu. Veškeré své fotografie před uvolněním do oběhu retušuji, takže předání hotových fotografií je cca do dvou týdnů. Z nafoceného materiálu udělám výběr povedeného (není mým cílem, aby model vypadal na fotografii špatně, nebyla by to vizitka ani moje a ani jeho), který finálně upravím a předám modelovi. Počet fotografií z jednoho focení je cca 10, ve formátu jpeg v tiskové velikosti cca 150x210mm.